ocg
YOĞURDUN İYİ BİLİNMEYEN FAYDALARI için yorumlar kapalı

YOĞURDUN İYİ BİLİNMEYEN FAYDALARI

Yoğurt kilo vermenize yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar düzenli olarak yoğurt yiyenlerin daha fazla kalori tükettiklerini ve yoğurdun daha fazla kas dokusunu koruduğunu göstermiştir. Bel çevresinde biriken yağ dokusu kortizol adı verilen hormon miktarının artmasına yol açar. Kortizolde bel çevresindeki yağ miktarının daha da artmasına yol açar. Yoğurt yediğinizde yoğurtta bulunan kalsiyum yağ hücrelerinin kortizol yapımını azaltarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Yine yoğurt içinde bulunan amino asitler vücudun yağ yakmasını kolaylaştırır.

 

Birçok yoğurt tipi barsak floranız için gerekli olan bakteriler içerirler. Bu bakteriler sizi bazı barsak enfeksiyonlarına karşı koruyabilir.

 

Yoğurtta birçok vitamin vardır. Yoğurtta potasyum, fosfor, ribiflavin, iyot çinko ve vitamin B5 (pantotenik asit) vardır. Yoğurtta ayrıca bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. B 12 vitamini kandaki kırmızı kan hücrelerinin idame ettirilmesini ve sinir sistemi hücrelerinin normal fonksiyon görmesini sağlar. B 12 vitamini hayvansal ürünlerde bulunduğu için özellikle vejetaryenlerde eksikliği görülebilir. Bu nedenle yoğurt B 12 eksikliğini gidermek amacı ile kullanılabilir.

 

Yoğurt egzersizden sonra yemek için ideal besleyici kombinasyona sahiptir. Özellikle egzersizden sonraki 60 dakika içinde yenildiğinde çok dengeli bir beslenme sağlar. Yoğurt içinde çok uygun oranlı karbonhidrat protein dengesi vardır. Protein vücudun kasları onarması için gereken amino asitleri sağlarken karbonhidratta kaslardaki enerji seviyesinin tekrar normale gelmesini sağlar.

 

Her yoğurttaki kalsiyum ve D vitamini seviyesi ayni değildir. Bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız yoğurt kabı üzerindeki bilgileri okumanız gerekir. Meyveli yoğurtlarda genellikle daha az kalsiyum vardır. D vitamini yoğurtta normalde bulunmamasına rağmen firmaların çoğu kalsiyum emilimini arttırmak amacı ile yoğurtlarının içine ilave ederler.

 

Çoğumuz günlük hayatta gerekenden daha fazla tuz tüketiriz. Yoğurtta bulunan potasyum bu alınan fazla tuzun bir kısmının atılmasını sağlar. Hergün düzenli olarak yoğurt yiyenlerin %54 oranında daha az hipertansiyon geliştirdikleri bulunmuştur.

 

Düzenli yoğurt tüketimi bizi grip gibi enfeksiyonlardan koruyabilir. Yoğurdun vücudun savunma hücreleri olan T hücrelerini güçlendirdiği bilinmektedir. Viyana Üniversitesinde yapılan bir çalışma bu teoriyi desteklemektedir. Alerjisi olanların da semptomlarında azalma olduğu gözlenmiştir.

 

Yoğurtta şeker olmasına rağmen dişte çürüğe yol açmadığı bulunmuştur. Marmara Üniversitesinde yapılan bir araştırmada yoğurdun az yağlı, çok yağlı veya meyveli olmasından bağımsız olarak diş çürüklerine yol açmadığı görülmüştür. Yine yoğurdun içinde bulunan laktik asidin diş etlerine iyi geldiği bulunmuştur.

 

Yoğurt proteinden çok zengindir. Süzme yoğurtta protein oranı daha yüksektir. Yarım kilogram yoğurtta 20g. kadar protein olabilir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Google Plus
  • Google

Yorumlarınız