ihealthfile
ORGANİK GIDALAR için yorumlar kapalı

ORGANİK GIDALAR

organikOrganik gıda, kimyasal maddeler, hormonlar, antibiyotikler, genetik yöntemler ve radyasyon olmaksızın yetiştirilen tahıl ve hayvani ürünleri tanımlar. Organik olarak kabul edilebilmesi için tahıl ürünlerinin böcek zehirleri, bitkisel zehirler ve hormonsal ürünlerin en az 3 yıl kullanılmadığı topraklarda yetiştirilmiş olması ve çevresel bulaşım olma ihtimali bulunan topraklardan da yeterince uzakta yer alması gerekmektedir. Ürünlerin genetiği ile oynamak, radyasyon ve lağım sularının karıştığı sulama kesinlikle yasaktır. Organik hayvan yetiştirilmesi antibiyotikler, büyüme hormonları olmaksızın gerçekleştirilir ve hayvanların dış ortamlarda en az günde 5 dakika, serbestçe gezmesi öngörülür. Hayvan yemleri de organik olup hayvansal artıklar içermemelidir. Hayvanların rutin aşılarına, vitamin ve mineral almalarına izin verilir, ancak hayvan hastalık nedeni ile antibiyotik kullanmış ise organik olarak satılamaz. “%100 organik” etiketi taşıyan ürünlerin tüm içerikleri organiktir, “organik” etiketi taşıyanların en az %95 içerikleri, “organik içeriklerle yapılmıştır” etiketlilerin ise en az %70 içerikleri organiktir. “Naturel” ise sadece hayvanın kesildikten sonra ete yapılan işlemleri kapsar, “organik” anlamına gelmez. Amerikan Tarım Bakanlığı bu terimi, içinde yapay madde olmayan boya veya kimyasal koruyucu içermeyen, minimal düzeyde işlem görmüş gıdaların kullanmasına izin verir.

Organik gıda kullanımı son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde artış göstermektedir. Kişiler özellikle çocukları için daha besleyici ve zararsız olduğuna inandıkları için, bu gıdaları tercih etmektedirler. Ancak genel besleyici özellikleri açısından organik gıdaların diğer ticari yöntemlerle yetiştirilen ürünlerden belirgin bir farkları gösterilememiştir.

Böcek ilaçlarının insanlarda solunum problemlerinden hafıza problemlerine kadar değişen geniş bir yelpazede birçok hastalığa neden olabileceği düşünülmekle beraber bu konuda yeteri kadar detaylı çalışma bulunmamaktadır. Rutin yollarla üretilmiş gıdalar yıkansalar bile içerdikleri böcek ilacı miktarında belirgin bir düşme sağlanamamaktadır. Organik gıdaların bu maddelerle bulaşma ihtimali çok daha…

iHealthFile

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Google Plus
  • Google

Yorumlarınız