ihealthfile
KOAH – KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI için yorumlar kapalı

KOAH – KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI

koahDünyada en sık rastlanılan akciğer hastalıklarından biridir. Bu hastalıkta akciğerlerin havalanmasında tedavi ile tam düzelmeyen bir kısıtlılık söz konusudur. Halk arasında amfizem veya kronik bronşit diye anılmasına karşın bunlar KOAH hastalığının iki ana alt grubudur. Kronik bronşit tip genellikle uzun süreli balgamlı öksürük ile kendini gösterirken amfizem tipinde zamanla akciğer dokusunda kalıcı yıkım oluşur, akciğerin havalanması bozulur. Hastaların çoğunda bu iki form bir arada görülür. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alır.

KOAH risk faktörleri arasında en başta geleni sigaradır. Hava kirliliğine yol açan bazı gazlar ve buharlar ya da kişinin işi gereği karşılaştığı toksik maddeler de KOAH nedeni olabilir. Sigara içenlerin %15-20’sinde KOAH gelişeceği söylenmekle beraber muhtemelen gerçek risk daha fazladır. Bununla beraber KOAH hastalarının yaklaşık %10-20’sini sigara içmeyenler oluşturur. Ayrıca her sigara içende KOAH gelişmiyor olması bu hastalığın oluşunda genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığını düşündürmektedir.

ABD’de 1970-2002 yılları arasında buna bağlı ölüm oranı %103 artmış olup bu artışın büyük kısmını kadın hastalar oluşturmuştur. Kadınlar arasında sigara kullanımı arttıkça KOAH riski de artmaktadır. Ayrıca kadınların sigaranın olumsuz etkilerine daha duyarlı oldukları düşünülmektedir.

Hastalık, bulgu vermeden sinsice başlar, yıllar içinde ilerler. En sık görülen yakınmalar uzun süreli balgamlı öksürük, nefes darlığı ve istemsiz kilo kaybıdır. Ara ara “ataklar” ile kendini gösterir. Hastanın şikayetlerinin aniden arttığı bu ataklara, çoğunlukla enfeksiyonların neden olduğu düşünülmektedir. Ortalama bir KOAH hastası yılda 1-2 kez “atak” geçirir, ataklar anında yoğun tedavi gerekir hatta hastaneye yatmaları gerekebilir. Hastaları ayrıca oksijen yetmezliğine bağlı pulmoner hipertansiyon ve kalp yetmezliğine de adaydırlar. Kemik erimesi, depresyon, akciğer kanseri de KOAH’lı hastalarda daha sık görülür.

Tanı:

Erken dönemlerde

iHealthFile

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Google Plus
  • Google

Yorumlarınız