ihealthfile
GEBELİKTE VAJİNAL KANAMA için yorumlar kapalı

GEBELİKTE VAJİNAL KANAMA

gebelikHamile kadınların yaklaşık %25’inde hamileliğin herhangi bir anında kanama gözlenebilir. Bunların çoğunluğu 1.ci trimesterde (hamileliğin ilk 12 haftası) gelişir. Özellikle hamileliğin çok erken dönemlerinde fetusun rahim duvarına yerleşmesi ile birlikte çok hafif bir kanama görülebilir. Bu genellikle hamilelik gerçekleştikten sonraki ilk adet dönemi günlerine denk gelir. Vajinal kanama ile gelen kadın hamile olduğunun farkında olmayabilir, bu kişilere hamilelik testi gerekir.

Kanama nedenlerinin çoğu önemli olmamakla beraber mutlaka doktor kontrolünden geçmek gereklidir.

Gebelikte kanama şu nedenlere bağlı olabilir:

●Düşük: Gebelik, 24.cü haftadan önce sonlanırsa buna düşük denir. Yaklaşık her 5 hamilelikten biri düşük ile sonlanır. Özellikle 14.cü haftadan önce oluşan erken düşüklerin çoğunda fetusta bir anomali söz konusudur. Hormonal veya pıhtılaşma ile ilgili problemler de düşüğe neden olabilir. Düşük kanamaları hafif, kahverengi lekelenme şeklinde başlayabileceği gibi, başlangıçtan itibaren şiddetli parlak kan da görülebilir.

●Ektopik hamilelik: Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir bölgeye, sıklıkla da Fallopian tüplerine yerleşmesi sonucu gelişir. Hamilelikte rastlanma sıklığı %1.5-2’dir.

Yazının devamını okumak için hemen üye olun!

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Google Plus
  • Google

Yorumlarınız