ihealthfile

GEBELİĞİN ERKEN DÖNEMİNDE BELİRTİLER VE YAKINMALAR

gebelikGebelik genellikle beklenen adet kanamasının gecikmesi sonucu yapılan testler ile tanınır. Bununla beraber gebeliğin oluşumundan itibaren salgılanan hormonlar ve vücutta oluşan değişiklikler genellikle o kadar belirgindir ki çoğu kadın test yaptırmadan önce de gebelik olasılığını doğru olarak tahmin eder.

Gebelikte öncelikle progesteron hormonunun yükselişine bağlı olarak, adeta adet öncesi sürecin uzamış hali bulunur. Göğüslerde ağrı ve büyüme belirgin olabilir. Meme dokusunun belirli evrelerinin gelişiminin ilk gebelik sırasında oluşması nedeniyle bu şikayetler ilk gebelikte daha şiddetli olabilir. Karında erken dönemde başlayan şişlik hissi bulunabilir. Kasık bölgesinde “adet görecekmiş gibi” sancı şikayeti birçok kadın tarafından dile getirilir ve gelecekteki bir düşüğe işaret edebileceği kaygısı uyandırır. Muhtemelen pelvik toplardamar sisteminde kan göllenmesi (konjesyon) ile ilişkili bu şikayet gerçekte düşük habercisi olarak değerlendirilmemelidir.

Progesteron hormonu birçok kişide uykuya neden olur ve bu durum hastanın sürekli yatma isteği duyması ve halsizlik şikayeti şeklinde ortaya çıkabilir. Bu şikayeti yoğun yaşayanlar vücutlarında vitamin, mineral, eser element eksikliği olabileceği kaygısı taşısalar ve desteklenmesi talebinde bulunsalar da bu durum çoğunlukla hormonun beyin üzerindeki direkt etkisine bağlıdır. Bu duruma gebelik ilerledikçe tolerans artacak ve hamile kadın kendisini daha iyi hisseder hale gelecektir. Aynı şekilde gebeliğin ilk üç ayında bazen…

iHealthFile

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Google Plus
  • Google

Yorumlarınız