ihealthfile

FELÇ (İNME) VE GEÇİCİ İSKEMİK ATAK

felçFelç, dünya genelinde kalp krizinden sonra en sık rastlanılan ölüm nedenidir. Sonradan edinilen sakatlık nedenleri arasında ise ilk sırada yer almaktadır. Sadece hastanın kendisini değil, tüm ailesini ve bakımından sorumlu kişileri de etkiler. Gelişen tedavi yöntemleri sayesinde felç sonrası ölümlerde azalma görülürken, felç geçiren hasta sayısında artış olduğu düşünülmektedir.

Felç geçirdikten sonra ölmeyen kişiler arasında sakatlık oldukça yüksektir. Bu kişilerin yaklaşık %20’si felci takip eden 3 ay sonra bile hastane bakımı gerektirmekte, %15-30’unda da kalıcı sakatlıklar görülmektedir. Felç geçiren bir kişide felcin tekrarlama olasılığı ve kalp krizi gibi diğer damar hastalıkları riski de yüksektir.Batılı ülkelerde felçlerin yaklaşık %80’inin nedeni beyini besleyen damarlarda tıkanıklık, geri kalan %20’sinin nedeni ise beyin kanamasıdır. Felçlerin %77’den fazlası ilk atak, kalanı tekrarlayan felç olgularıdır. Felçten sonra ilk 30 gün içinde ölüm riski %10-17 arasındadır. İleri yaş, kalp hastalığı veya diabet gibi bir hastalığın beraberinde bulunması veya kansız kalan alanın büyüklüğü felç sonrası ölüm veya sakatlık riskini artırır.

Felçte genellikle ani başlayan ancak bazı hastalarda yavaş artan tarzda olabilen nörolojik bozukluklar gözlenir. Bunlar genellikle konuşma bozukluğu veya kaybı, görme kaybı…

iHealthFile

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Google Plus
  • Google

Yorumlarınız