333
EVDE TIKILIP KALDIK AMA TAKILI KALMADIK! için yorumlar kapalı

EVDE TIKILIP KALDIK AMA TAKILI KALMADIK!

Karantina günlerinde fiziksel sağlığınız kadar, ruhsal sağlığınızı da korumanız oldukça önemli. Çünkü sağlık, fiziksel ve ruhsal tam bir iyilik hali olarak tanımlanır. Bu süreçte ev içinde sürekli kapalı kalmak, alışılmış düzenin bozulması, aile içinde bireylerin sürekli bir arada oluşu, bebek, çocuk ya da ergenlik dönemindeki bireylerin evde kapalı kalmasını algılama biçimi ve bunun her bir bireyde yarattığı anksiyete başlı başına hepimizin zorlanacağı konular.

Öncelikle size bir deneyden bahsedelim;
İbn-i Sînâ iki kuzuyu iki ayrı kafese koyar.
Kuzular aynı yaşta, aynı kiloda, aynı cinstir ve aynı yemlerle beslenir.
Tüm şartlar eşittir…
Ancak, yan kafeste de bir kurt vardır ve kurdu sadece kuzulardan biri görebilmektedir.
Aylar sonra kurdu gören kuzu huzursuz, zayıf ve çelimsiz olduğundan ölür.
Kurt kuzuya hiç bir şey yapmamasına rağmen, kuzu yaşadığı korku ve stres yüzünden ölmüştür.
Kurdu görmeyen diğer kuzu ise oldukça huzurlu olduğundan besili ve kiloludur.
Bu deneyde İbn-i Sînâ, zihinsel etkinin, sağlık ve bünye üzerindeki olumlu ve olumsuz etkisini gözlemlemiştir. Gereksiz korku, endişe, kaygı ve stresin, insan bünyesine verdiği zararı ortaya koymuştur.

O zaman arkanıza yaslanın, derin bir nefes alın ve sizin için tavsiye niteliğinde olan, konunun uzmanlarından derlediğimiz fikirlere bir göz atın…

 • Öncelikle evet covid19, corona virüsü hayatınızda nasıl adlandırırsanız adlandırın ama hayatınızın temelinde anlamlandırmayın. Bu ne demek? Yani güncel haberleri takip etmek, gelişmeleri öğrenmek çok tabi ancak her an Corona Virüsü düşünerek, konuşarak ya da izleyerek sağlıklı kalamayız. Özellikle de çocukların yanında yaş grubu ne olursa olsun her an bir hastalığın konuşulmasının (anlamlandıramayacağını düşündüğünüz yaş gruplarında bile) ciddi gelecek kaygıları ve ruhsal sorunlara yol açabileceği vurgulanıyor.
 • Başlangıç olarak gün içinde tüm aile bireylerini kapsayan bir planlama yapın, en azından taslak oluşturun. Bunun anlamı gün içi bir ritüel oluşturun. Evden çalışıyorsanız, çalışmaya başlama saatinize göre, çalışmıyorsanız eski düzeninize benzer bir sabah kalkış programı ile güne merhaba deyin. Pijamalarınızdan kurtulun ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak rahat ev kıyafetleri tercih edin.
 • Gününüzün planlamasını yaparken koşullarınız ne olursa olsun (en azından yarım saatlik) bir egzersiz programı oluşturun. Bunun için bu zamana kadar spor yapmamış olsanız bile, gün içinde dışarıda hareket ettiğimizin çok altında hareketsiz kaldığımızı unutmayın. Bu egzersiz programı sadece zıplamak, esnemek ya da ev eşyaları ile yapılabilir egzersizler dahi olabilir. Üstelik bunun için tüm sosyal medya ağlarında basit egzersiz programlarına ücretsiz ulaşmanızda mümkün.
 • Uzmanlar pandemi sürecinde diyet yapmayı önermediklerini vurguluyor. Ancak evde olmanın getirdiği hareket kısıtlılığı ve mutfak becerilerimizi geliştirme aktiviteleri kolayca kilo almamıza yol açabilir. Mutfağa girmek, lezzetli menüler oluşturmak, kendi ekmeğimizi yapmak ve hatta bu aktivitelere yaş grubuna uygun olarak çocuklarınızı da dahil etmemiz oldukça keyifli olabilir. Burada porsiyonlarımıza dikkat etmek ve hamur işi ve şekerli gıdalar konusunda ölçüyü kaçırmamak önemli.
 • Çocuklu ailelerin evden çalışması biraz daha yorucu bir rutine neden oluyor. Ancak uzmanlar anne ve babaların bu süreci bir takım çalışmasına çevirmesi ve gün içinde çok kısa bile olsa kendimize ayırabileceğimiz minik molaların önemini vurguluyor. Yapılacak ev işlerini önem sırasına koyabiliriz ve daha önemlisi bu işlerin hiçbir zaman bitmeyeceğini unutmamalıyız. Bu yüzden uzmanlar ev işleri ile uğraşırken kendimize kısıtlı da olsa zaman ayırmak konusunda da bir rutinimiz olması gerektiğini vurguluyor.
 • Evin temizliği konusunda anahtar kelime günlük havalandırma. Kapalı alanlarda en önemli problem virüsün havada asılı kalabilmesi. Bu yüzden de evi silip süpürmek kadar, içerideki kirli havanın, dışarıdaki temiz hava ile tahliye olması da önemli.

 

2222

 • Çocuklu ailelerin bu süreçte çocuklarla eve kapalı kalmaktan bunalması oldukça normal. Ancak unutulmaması gereken çocukların da bu süreçten en az yetişkinler kadar bunalıyor olması. Bu yüzden uzmanlar, çocukların da bir ritüeli olması gerektiğinin özellikle altını çiziyor: Sabah kalkış, el yüz yıkama, kahvaltı hazırlığı, yaş grubuna göre online eğitim saati ya da öğle uykusu, ev işlerine yardım etme, boyama, el işi, hamur gibi eski kreş düzeninde aktiviteler yapılması… Evet kulağa yorucu geliyor ama çocukların enerjilerini kapalı ortamda sarf etmesi onlar için oldukça zor. Bu konu da ebeveynlere yaratıcı olmak düşüyor ve uzmanlar bir ritüeli çocuğun uygulayabilmesi için anne ya da babada görmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yani siz çocuğunuzdan ev içinde bir egzersiz programı yapmasını bekliyorsanız, bunu önce sizin yapıyor olmanız şart.

Unutmayınız ki pandemi, uzun soluklu, yıpratıcı ve kaygıya neden olan bir süreç. Bu süreçle baş etmenin güçlendirilmesi için bedeniniz kadar zihninizin de dinlenebiliyor olması önemli.

Size iyi gelen şeylerin minik bir listesini çıkarın ve ev ortamına uyarlayın. Müzik, resim, tiyatro, sinema, dikiş, yemek pişirme, kitap okuma, yazı yazma, sevdiğiniz bir aktivitenin örneğin motora binmek: çekilmiş en iyi videolarını seçip izlemek… Özetle; uzmanların tüm bu ritüel konusunda vurguladığı şey bedenlerimiz evde tıkılıp kalmış olabilir ama zihinlerimizi güzel bir yolculuğa çıkarmak ve bu kaygılı süreçle baş etmeyi güçlendirmek bize kalmış.

Sağlıkla Kalın…

 

 

 

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • Google Plus
 • Google

Yorumlarınız