ihealthfile

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfekte kişilerle cinsel ilişki yolu ile geçer. Bu hastalıkların nedeni bakteri, virüs veya parazit olabilir. 20’den fazla tipte STD vardır, bunlar arasında Klamidya, Gonore, Genital herpes, HIV/AIDS, Human papilloma Virus (HPV), Sifiliz ve Trikomonas enfeksiyonları sayılabilir.

STD’lerin Önlenmesi

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemenin en iyi yolu oral, vajinal veya anal yolla cinsel ilişkide bulunmamak ya da cinsel ilişkinin her iki taraf için de enfeksiyonu olmayan, monogamik (başka kişilerle ilişkisi olmayan) kişi ile yapılmasıdır. STD’lerin çoğu belirti vermezler. Risk altında olduğu düşünülen veya bir STD’si bulunan kişi en az yılda bir kez diğer STD’ler yönünden de araştırılmalıdır.

Her seferinde ve doğru olarak kullanılması şartı ile latex kondomlar HIV enfeksiyonunun önlenmesinde çok etkilidirler (HIV’li bir kişi ile cinsel ilişkide bulunan bir kişinin hastalığı alma ihtimali kondom kullanmayan birine göre %80 daha azdır). Kondom kullanımı Klamidya, Gonore (bel soğukluğu), Trikomonas, Genital Herpes, Sifiliz riskini de azaltır. Kadınların kullanımı için özel yapılmış kondomlar da mevcuttur. Erkeklerin kondom kullanmayacağı durumlarda kadın kondomlarının da cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde bir miktar etkili olabilecekleri düşünülmektedir.

Servikal diafram, servikal gonore, klamidia ve trikomonas enfeksiyonlarının önlenmesinde etkili bulunmuştur. Ancak HIV enfeksiyonunun önlenmesinde tek başına etkili değildir. Kadın kondomu ve servikal diafram uygulamaları ülkemizde yaygın değildir.

Bölgesel uygulanan mikrop öldürücü ilaçların STD önlenmesinde rolü yoktur. Ancak HIV için özel yapılmış “tenefovir” adlı jelin cinsel ilişki esnasında kullanılmasının HIV geçiş riskini azalttığı gözlenmiştir.

Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan…

iHealthFile

 

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Google Plus
  • Google

Yorumlarınız