ocg
AMERİKAN KADIN DOĞUM DERNEĞİNİN DOĞUM ESNASINDA SUYA BATMA İLE İLGİLİ YAYINLADIĞI ÖNERİLER için yorumlar kapalı

AMERİKAN KADIN DOĞUM DERNEĞİNİN DOĞUM ESNASINDA SUYA BATMA İLE İLGİLİ YAYINLADIĞI ÖNERİLER

Son yıllarda suda doğum yönteminin popülerliği artmaktadır.  Amerikan Kadın Doğum Derneği’de bu yöntemin kullanılmasını düzenlemek amacı ile Kasım 2016’da bir bildiri yayınlamıştır. Bu öneriler Komitenin Nisan 2014’deki önerilerinin yerine geçmektedir. Bu bildiride “suda doğum” yerine “doğum esnasında suya batma yöntemi” tanımları kullanılmaktadır, zira öneriler doğum gerçekleşmeden önceki dönemleri de kapsamaktadır.

Bildirinin özeti aşağıdaki gibidir.

Doğumun 1.ci safhasında suda oturmak, suya batmak doğumu kısaltabilir, spinal ve epidural anestezi ihtiyacını azaltabilir ve 37 0/7 hafta ve 41 6/7 haftalık sağlıklı gebelere önerilebilir.

Doğumun 2.ci fazında ve doğum esnasında suda olmanın yararları ve riskleri konusunda yeterli delil bulunmamaktadır. Bu konuda yeterli bilgi sahibi olunana kadar bu dernek doğumun suda değil, kuru ortamda gerçekleşmesini önermektedir.

Suda doğum yapmak isteyen kadınlara bu konuda destekleyici veya bu yönteme karşı çıkıcı yeterli delil olmadığı bilgisi verilmelidir. Ayrıca bunu talep eden kişi suda doğum esnasında  yeni doğanlarda nadir de olsa bazı ciddi komplikasyonlar görülebildiği konusunda uyarılmalıdır.

Bu görüş suda doğumun yarar veya zararlarını inceleyecek iyi planlanmış gelecekteki çalışmaların önüne geçici bir biçimde yorumlanmamalıdır.

Doğum esnasında suya batma yöntemini kullanmayı düşünen yerler aday seçimi, havuz ve küvetlerin temizliği, enfeksiyon kontrol yöntemleri konusunda titizlik göstermeli; anne adayı ve doğacak bebeğin su içindeyken belirlenmiş aralarla monitörizasyonlarını yapmalı ve anne veya bebekle ilgili herhangi bir endişe doğarsa derhal kuru alana geçirebilmelidirler.

www.i-healthfile.com

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • Google Plus
  • Google

Yorumlarınız